Formy pracy InstytutuInstytut działa poprzez: Konwersatoria otwarte, na których zaproszeni uczestnicy dyskutują na temat zaproponowanego przez prowadzącego cytatu pochodzącego z ważnej dla niego książki lub artykułu dotyczącej obszaru zainteresowań Instytutu TROP.
Połączenie formy internetowej z klasycznym seminarium. Konwersatorium jest bezpłatne, ale oczekujemy otwartego dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz uważnego słuchania innych. Po ogłoszeniu tytułu seminarium, deklarację chęci uczestnictwa prosimy kierować do organizatora. Ilość miejsc jest ograniczona. Seminaria zamknięte Służą opracowaniu know-how na użytek określonych projektów, odbywają się na zasadzie wymiany wiedzy specjalistów.
Instytut prowadzi, współprowadzi lub uczestniczy, na zasadzie non profit, w prekursorskich projektach służących powstawaniu wiedzy praktycznej w działaniu(projekty typu do-how czyli wiedzieć, jak coś robić, uczyć się w działaniu). Największym z nich jest tworzenia sieci trenerów coachów, mediatorów itp. pod nazwą SWAT oraz program wprowadzania nauki przez działanie dla studentów pn. Ambasadorzy Współpracy opartej na Empatii a także program Akcja — empatia. Obecnie uczestniczy w programie Smakuj rozwój, poświęconym propagowaniu nauki w działaniu.
Recenzje Instytut może zamieszczać recenzje i rekomendacje książek z dziedzin dotyczących jego prac.
BAIT Baza Artykułów Instytutu TROP Instytut prowadzi bazę artykułów dotyczących kwestii związanych z obszarami zainteresowania Instytutu (lista tych obszarów znajduje się w sąsiedniej kolumnie). Większość z nich jest autorstwa TROP. Dostęp do części z nich jest limitowany, a do części– swobodny. Korzystanie z tych materiałów możliwe jest na użytek własny i podlega prawu autorskiemu. Osoby, które chciałby zamieścić w naszej bazie swoje artykuły lub linki na strony zawierające te artykuły, proszone są o kontakt z organizatorką. Decyzję w kwestii kwalifikacji tekstów podejmuje szef programowy Instytutu. |
BAIT — Baza artykułówBAIT — Baza Artykułów Instytutu TROP Jest to zbiór artykułów, nagrań, sprawozdań związanych z poniżej wymienionymi obszarami. Jeden artykuł może być związany z kilkoma obszarami:
Koncepcje i idee dotyczące metodyki uczenia, szczególnie uczenia poprzez działanie i doświadczanie. Przykładowe tematy:
Modele rozwoju i zmiany osoby, zespołu, organizacji i środowiska:
Obszary Specyfika obszarów pracy dla trenerów, coachów, mediatorów, ewaluatorów. Teatry naszych działań:
Zjawiska kształtujące rynek szkoleń czyli szeroko rozumianej edukacji dla dorosłych. Raporty i badania. Tendencje i i trendy:
Narzędzia dla specjalistów w zakresie wspierania rozwoju innych Narzędzia i koncepcje w pracy:
|
Członkowie Honorowi InstytutuJac Jakubowski Przewodniczący Rady Trenerów Polskiego Towarzysztwa Psychologicznego, superwizor Grupy TROP i członek rady Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP), mentor, coach, trener, psycholog. Członek międzynarodowego klubu innowatorów ASHOKA. Wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Pracował m.in. dla: Bombardier Transportation (ZWUS), ITI Corporation Sp. z o.o., BZWBK SA, PLL LOT SA. prof. Andrzej Jacek Blikle Profesor nauk matematycznych i informatyki, członek założyciel i wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, w latach 2002–2005 prezes zarządu Polskiej Federacji Producentów Żywności, członek założyciel i były prezes stowarzyszenia kupców „Nowy Świat”, członek założyciel i prezes stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Członek Rady Nadzorczej firmy rodzinnej A.Blikle Sp. z o.o.
Beata Ciężka Ewaluator, specjalista ds. badań jakościowych i analiz eksperckich. Prezes Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego w latach 2004–2010. Jest autorką i realizatorską szkoleń z zakresu ewaluacji oraz wykładowcą na studiach podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Paweł Jordan Prezes BORIS, trener, superwizor w Stowarzyszeniu Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP), autor książek na temat budowania zespołu, wolontariatu, rozwoju społeczności lokalnych. Jeden z inicjatorów Centrum Wolontariatu, sieci SPLOT, Funduszy Lokalnych, Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, Centrów Aktywności Lokalnej i wielu innych inicjatyw. Członek Ashoki, Konsultant Open Society Insitute w Nowym Jorku, doradca międzynarodowy ds. zarządzania NGOs, organizacjami sieciowymi oraz ds. rozwoju lokalnego.
Agnieszka Kowalska-Piotrowska Specjalista w zakresie wdrażania zmian w organizacji, specjalista Lean Six Sigma Black Belt, coach, menadżer zmiany, trener, praktyk biznesu. Jako Menedżer ds. Zarządzanie Zmianą i Doskonalenia Integracji, wspiera proces integracji banków, kierując projektem modelowania kultury organizacyjnej połączonego banku.
Jolanta Czernicka-Siwecka
|
Bazy wiedzy TROPBAIT — Baza Artykułów Instytutu TROP Instytut TROP stworzył Bazę Artykułów w których znajdą się artykuły na temat:
Jest to rodzaj słownika dla Metody TROP i zjawisk, na które chcemy oddziaływać przy jej pomocy. Korzystanie z TROP WIKI jest darmowe, ale prosimy o podawanie we wszelkich materiałach źródła wiedzy. |
SWATIdea Stowarzyszenie działa od 2011 roku. Tworzy przestrzeń współpracy dla uczestników i absolwentów szkół TROP. Ma na celu tworzenie sieci ludzi, działań oraz wiedzy. Absolwenci kończąc kurs mogą dalej rozwijać się w środowisku osób o podobnych celach i wartościach. Działania Swatowicze organizują spotkania, na których dzielą się swoją cenną wiedzą, narzędziami i doświadczeniami. Prowadzą dla siebie nawzajem „superwizje koleżeńskie”. Wspierają się w działaniu. Tworzą zespoły, które opracowują, nowatorskie propozycje dla szeroko rozumianego rynku, nawiązują kontakty i budują partnerskie relacje z odbiorcami, a następnie realizują dla nich projekty. Miejsca Spotkania SWAT odbywają się w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Łodzi, i Poznaniu. Swatowicze angażują się także w organizację nowej akcji społecznej „Smakuj Rozwój”, która promuje naukę poprzez działanie i doświadczanie. Komunikacja Głównym koordynatorem SWAT jest Ania Świętochowska, od której można dowiedzieć się „co dzieje się w sieci”. Warto też zaglądać na blog stowarzyszenia i jego profil na Facebooku. Zamieszczane są nich aktualne terminy spotkań, a także inspirujące posty. Trenerzy zainteresowani siecią mogą kontaktować się koordynatorem za pomocą profilu lub na adres swat.stowarzyszenie@gmail.com. |
e-magazyn TROP![]() Empatia to czasami niechciany przez nas towarzysz. Choć to ostatnio modne słowo, przez wiele osób jest błędnie rozumiane i całkowicie niesprawiedliwie kojarzone ze słabością. W TROPie nauczyliśmy się nie tylko z nią pracować, ale także przyglądać się jej z uwagą. Doceniamy pracę naszych neuronów lustrzanych, zachęcając Was przy okazji, aby z należytą uważnością czynić to samo. Empatia szybko może okazać się naszym przyjacielem, zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy zawodowej. Empatyzujmy zatem uważnie i z uważnością, tak jak uczy nas Jacek Jakubowski na swoim Treningu Rozwoju Uważności Empatycznej. Życzymy miłej lektury, Maile z Waszymi propozycjami i tekstami kierujcie na adres: tropletter@grupatrop.pl
|